Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Oświadczenie o rezydencji podatkowej – czym jest i dlaczego trzeba je wypełnić?

Oświadczenie o rezydencji podatkowej – czym jest i dlaczego trzeba je wypełnić?

oświadczenie o rezydencji podatkowej
Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

W przypadku osób otwierających rachunki bankowe w przeszłości bank może wystąpić o oświadczenie o rezydencji podatkowej (CRS). Czym jest ta deklaracja i czy rzeczywiście jej niewypełnienie grozi otrzymaniem wezwań z urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia?

CRS – czym jest oświadczenie o rezydencji podatkowej („EURO-FATCA”)

Rezydencja podatkowa to element kluczowy z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. W systemie europejskim jest to CRS (ang. Common Reporting Standard), alternatywnie nazywany „EURO-FATCA”, służący oczywiście do regulacji w zakresie walki z niepłaceniem podatków. System raportowania działa w ten sposób, iż strona polska przekazuje regularnie stronie np. hiszpańskiej informacje na temat aktywów finansowych posiadanych przez hiszpańskiego rezydenta podatkowego i odwrotnie – strona hiszpańska stronie polskiej. W ramach tej bazy danych przesyłane są wiadomości odnośnie zarówno środków pieniężnych, jak i np. obligacji czy akcji.

Kto musi złożyć oświadczenie CRS?

Obowiązek złożenia oświadczenia ws. rezydencji podatkowej dotyczy osób, które otwierały rachunki bankowe w okresie pomiędzy 1 stycznia 2016 a 30 kwietnia 2017 oraz posiadały je w momencie wejścia w życie ustawy (1 maja 2017). Jeśli spełniamy powyższy warunek, bank poinformuje nas drogą korespondencyjną lub mailową o konieczności złożenia oświadczenia. Co ważne, oświadczenie dotyczy informacji na dzień otwarcia konta bankowego.

Jak złożyć oświadczenie o rezydencji podatkowej CRS?

Złożenie oświadczenia CRS jest bardzo proste. W większości przypadków jest to możliwe poprzez bankowość internetową. Sposób zdecydowanie najprostszy i najszybszy. Alternatywnie można także wypełnić takie oświadczenie poprzez wydrukowanie ze strony internetowej banku i przesłanie na adres korespondencyjny lub też dokonanie tej czynności bezpośrednio w oddziale.

Jakie informacje obejmuje oświadczenie o rezydencji podatkowej dla osób fizycznych?

W najpopularniejszym przypadku, czyli w przypadku osób fizycznych, zakres informacji przedstawianych w oświadczeniu o rezydencji podatkowej obejmuje:

  • imię lub imiona, nazwisko oraz datę i miejsce urodzenia,
  • aktualny adres miejsca zamieszkania,
  • państwo (lub państwa) rezydencji podatkowej,
  • TIN dla każdego państwa rezydencji podatkowej,
  • serię i numer dowodu tożsamości.

Jakie produkty obejmuje oświadczenie CRS?

Oświadczenie o rezydencji podatkowej musimy złożyć w przypadku posiadania niemal dowolnego produktu bankowego. Na liście znajdują się między innymi rachunki oszczędnościowo- rozliczeniowe (ROR), rachunki pomocnicze, karty kredytowe czy nawet lokaty.

Jakie grożą nam konsekwencje?

Niespełnienie obowiązku wypełnienia oświadczenia CRS (tzw. EURO-FATCA) skutkuje wysłaniem odpowiedniego powiadomienia do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nie powoduje to natomiast zamknięcia rachunku. Takie sytuacje miały miejsce w przypadku niezłożenia oświadczenia FATCA, natomiast w kwestii jaką jest oświadczenie o rezydencji podatkowej CRS sytuacja wygląda nieco inaczej.


Ostatnio popularne na blogu:

350 - Konto Jakie Chcę

HIT! 350zł w promocji Konta Jakie Chcę i szansa na jeszcze więcej! WOW! +70zł do CCC

Absolutnie rekordowa promocja Konta Jakie Chcę Santander Bank Polska. Staram się opisywać na blogu głównie oferty, na których naprawdę można sporo zarobić, a takiej okazji dawno nie było ...
CZYTAJ WIĘCEJ

Nawet 1600zł z Kontem Firmowym Godnym Polecenia!

Pojawiła się świetna okazja dla jednoosobowych działalności gospodarczych na dodatkową gotówkę w kwocie nawet 1600zł! Jeśli masz firmę i nie posiadasz konta firmowego w Santander Bank Polska możesz ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top