Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Oświadczenie o rezydencji podatkowej – czym jest i dlaczego trzeba je wypełnić?

Oświadczenie o rezydencji podatkowej – czym jest i dlaczego trzeba je wypełnić?

oświadczenie o rezydencji podatkowej
Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

W przypadku osób otwierających rachunki bankowe w przeszłości bank może wystąpić o oświadczenie o rezydencji podatkowej (CRS). Czym jest ta deklaracja i czy rzeczywiście jej niewypełnienie grozi otrzymaniem wezwań z urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia?

CRS – czym jest oświadczenie o rezydencji podatkowej („EURO-FATCA”)

Rezydencja podatkowa to element kluczowy z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. W systemie europejskim jest to CRS (ang. Common Reporting Standard), alternatywnie nazywany „EURO-FATCA”, służący oczywiście do regulacji w zakresie walki z niepłaceniem podatków. System raportowania działa w ten sposób, iż strona polska przekazuje regularnie stronie np. hiszpańskiej informacje na temat aktywów finansowych posiadanych przez hiszpańskiego rezydenta podatkowego i odwrotnie – strona hiszpańska stronie polskiej. W ramach tej bazy danych przesyłane są wiadomości odnośnie zarówno środków pieniężnych, jak i np. obligacji czy akcji.

Kto musi złożyć oświadczenie CRS?

Obowiązek złożenia oświadczenia ws. rezydencji podatkowej dotyczy osób, które otwierały rachunki bankowe w okresie pomiędzy 1 stycznia 2016 a 30 kwietnia 2017 oraz posiadały je w momencie wejścia w życie ustawy (1 maja 2017). Jeśli spełniamy powyższy warunek, bank poinformuje nas drogą korespondencyjną lub mailową o konieczności złożenia oświadczenia. Co ważne, oświadczenie dotyczy informacji na dzień otwarcia konta bankowego.

Jak złożyć oświadczenie o rezydencji podatkowej CRS?

Złożenie oświadczenia CRS jest bardzo proste. W większości przypadków jest to możliwe poprzez bankowość internetową. Sposób zdecydowanie najprostszy i najszybszy. Alternatywnie można także wypełnić takie oświadczenie poprzez wydrukowanie ze strony internetowej banku i przesłanie na adres korespondencyjny lub też dokonanie tej czynności bezpośrednio w oddziale.

Jakie informacje obejmuje oświadczenie o rezydencji podatkowej dla osób fizycznych?

W najpopularniejszym przypadku, czyli w przypadku osób fizycznych, zakres informacji przedstawianych w oświadczeniu o rezydencji podatkowej obejmuje:

  • imię lub imiona, nazwisko oraz datę i miejsce urodzenia,
  • aktualny adres miejsca zamieszkania,
  • państwo (lub państwa) rezydencji podatkowej,
  • TIN dla każdego państwa rezydencji podatkowej,
  • serię i numer dowodu tożsamości.

Jakie produkty obejmuje oświadczenie CRS?

Oświadczenie o rezydencji podatkowej musimy złożyć w przypadku posiadania niemal dowolnego produktu bankowego. Na liście znajdują się między innymi rachunki oszczędnościowo- rozliczeniowe (ROR), rachunki pomocnicze, karty kredytowe czy nawet lokaty.

Jakie grożą nam konsekwencje?

Niespełnienie obowiązku wypełnienia oświadczenia CRS (tzw. EURO-FATCA) skutkuje wysłaniem odpowiedniego powiadomienia do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nie powoduje to natomiast zamknięcia rachunku. Takie sytuacje miały miejsce w przypadku niezłożenia oświadczenia FATCA, natomiast w kwestii jaką jest oświadczenie o rezydencji podatkowej CRS sytuacja wygląda nieco inaczej.


Ostatnio popularne na blogu:

Oświadczenie o rezydencji podatkowej – czym jest i dlaczego trzeba je wypełnić?

450zł w gotówce po założeniu konta osobistego w BNP Paribas + lokata na 7,1%!

BNP Paribas powrócił z kolejną świetną promocją, w której mamy do odbioru 450zł w gotówce! Wystarczy założyć konto osobiste i spełnić kilka bardzo prostych warunków. Do tego będziemy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Oświadczenie o rezydencji podatkowej – czym jest i dlaczego trzeba je wypełnić?

Bezpłatny CANAL+ z Netflix o wartości 420zł przez 6 miesięcy z Kontem Przekorzystnym Pekao SA!

WOW! Szansa na skorzystanie z darmowego pakietu CANAL+ z Netflix przez pół roku za darmo! Taka okazja nadarza się po założeniu Konta Przekorzystnego Pekao SA. Wystarczy wykonać 10 ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

dziewięć − pięć =

Top

🔔HIT powrócił! 480zł po założeniu Konta Jakie Chcę Santander!

X