oświadczenie o rezydencji podatkowej

Oświadczenie o rezydencji podatkowej – czym jest i dlaczego trzeba je wypełnić?

W przypadku osób otwierających rachunki bankowe w przeszłości bank może wystąpić o oświadczenie o rezydencji podatkowej (CRS). Czym jest ta deklaracja i czy rzeczywiście jej niewypełnienie grozi otrzymaniem wezwań z urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia?

CRS – czym jest oświadczenie o rezydencji podatkowej („EURO-FATCA”)

Rezydencja podatkowa to element kluczowy z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. W systemie europejskim jest to CRS (ang. Common Reporting Standard), alternatywnie nazywany „EURO-FATCA”, służący oczywiście do regulacji w zakresie walki z niepłaceniem podatków. System raportowania działa w ten sposób, iż strona polska przekazuje regularnie stronie np. hiszpańskiej informacje na temat aktywów finansowych posiadanych przez hiszpańskiego rezydenta podatkowego i odwrotnie – strona hiszpańska stronie polskiej. W ramach tej bazy danych przesyłane są wiadomości odnośnie zarówno środków pieniężnych, jak i np. obligacji czy akcji.

Kto musi złożyć oświadczenie CRS?

Obowiązek złożenia oświadczenia ws. rezydencji podatkowej dotyczy osób, które otwierały rachunki bankowe w okresie pomiędzy 1 stycznia 2016 a 30 kwietnia 2017 oraz posiadały je w momencie wejścia w życie ustawy (1 maja 2017). Jeśli spełniamy powyższy warunek, bank poinformuje nas drogą korespondencyjną lub mailową o konieczności złożenia oświadczenia. Co ważne, oświadczenie dotyczy informacji na dzień otwarcia konta bankowego.

Jak złożyć oświadczenie o rezydencji podatkowej CRS?

Złożenie oświadczenia CRS jest bardzo proste. W większości przypadków jest to możliwe poprzez bankowość internetową. Sposób zdecydowanie najprostszy i najszybszy. Alternatywnie można także wypełnić takie oświadczenie poprzez wydrukowanie ze strony internetowej banku i przesłanie na adres korespondencyjny lub też dokonanie tej czynności bezpośrednio w oddziale.

Jakie informacje obejmuje oświadczenie o rezydencji podatkowej dla osób fizycznych?

W najpopularniejszym przypadku, czyli w przypadku osób fizycznych, zakres informacji przedstawianych w oświadczeniu o rezydencji podatkowej obejmuje:

  • imię lub imiona, nazwisko oraz datę i miejsce urodzenia,
  • aktualny adres miejsca zamieszkania,
  • państwo (lub państwa) rezydencji podatkowej,
  • TIN dla każdego państwa rezydencji podatkowej,
  • serię i numer dowodu tożsamości.

Jakie produkty obejmuje oświadczenie CRS?

Oświadczenie o rezydencji podatkowej musimy złożyć w przypadku posiadania niemal dowolnego produktu bankowego. Na liście znajdują się między innymi rachunki oszczędnościowo- rozliczeniowe (ROR), rachunki pomocnicze, karty kredytowe czy nawet lokaty.

Jakie grożą nam konsekwencje?

Niespełnienie obowiązku wypełnienia oświadczenia CRS (tzw. EURO-FATCA) skutkuje wysłaniem odpowiedniego powiadomienia do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nie powoduje to natomiast zamknięcia rachunku. Takie sytuacje miały miejsce w przypadku niezłożenia oświadczenia FATCA, natomiast w kwestii jaką jest oświadczenie o rezydencji podatkowej CRS sytuacja wygląda nieco inaczej.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja karty kredytowej citibank voucher douglas 600

Zgarnij 200 zł w gotówce oraz 400 zł do Douglas po założeniu karty kredytowej Citibank World Mastercard + 350 zł za DARMOWE konto osobiste!

Citibank wyszedł z bardzo ciekawą propozycją! Po założeniu karty kredytowej Citibank World Mastercard możemy odebrać 200 zł premii w gotówce oraz 400 zł do wykorzystania na zakupy w ...
ekonto możliwości mbank 18-24 premia 550 promocja

Ponownie okazja dla osób w wieku 18-24: darmowe eKonto mBank oraz 550 zł premii na bardzo prostych warunkach!

mBank znów przekonuje młodych, by to właśnie tutaj założyć swoje być może pierwsze konto osobiste – eKonto Możliwości 18-24! Okazja do tego jest naprawdę niezła, ponieważ na bardzo ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *