bankomat wciągnął kartę

Bankomat wciągnął kartę! Co mam teraz zrobić?

Sytuacja, kiedy bankomat wciągnął kartę jest bardzo stresująca. Niestety korzystając z bankomatów musimy liczyć się z tym, iż może ona nastąpić. Oczywiście statystycznie prawdopodobieństwo zaistnienia takiego zdarzenia jest stosunkowo niewielkie, ale jednak oczywiście istnieje. Co zrobić w przypadku, kiedy bankomat wciągnie kartę?

Jak to się stało?! Bankomat wciągnął kartę!

Sytuacja „połknięcia” karty przez bankomat może wynikać z jednej z kilku przyczyn. To, co pierwsze przychodzi na myśl to oczywiście awaria systemu bankowego lub też błąd urządzenia. Rzeczywiście takie sytuacje czasami się zdarzają. Niemniej jednak okazuje się, iż zdecydowanie najczęstszą przyczyną zatrzymania karty przez bankomat jest nieodebranie jej z urządzenia przez użytkownika.

Kolejnymi przyczynami zatrzymania karty debetowej (lub kredytowej) mogą być np. nieważność karty, kilkukrotne wpisanie błędnego PIN-u lub też wcześniejsze zastrzeżenie plastiku.

Co zrobić, kiedy bankomat zatrzymał kartę?

Oczywiście takiej sytuacji nie możemy po prostu pozostawić. Musimy niezwłocznie podjąć działanie. Najbezpieczniejszym i najszybszym sposobem jest telefon na infolinię banku, który wydał naszą kartę z prośbą o jej zastrzeżenie. Takie działanie jest zalecane przez praktycznie wszystkie instytucje bankowe. Alternatywnie możemy zadzwonić na ogólny numer uruchomiony przez Związek Banków Polskich: 828 828 828.

Infolinie dotyczące zastrzegania kart są czynne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dlatego zastrzegajmy kartę niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia. Jeśli na przykład zgubimy naszą debetówkę lub kredytówkę, powinniśmy podjąć takie samo działanie.

Sytuacja zatrzymania karty może być także chwilowa, wynikająca na przykład z zawieszenia się bankomatu. Dlatego warto odczekać chwilę po zdarzeniu. Może się okazać, że maszyna właśnie się restartuje i za chwilę „wyrzuci” nasz plastik. Niemniej jednak w takiej sytuacji, dla naszego bezpieczeństwa, także radzimy kartę zastrzec.

W chwili zatrzymania karty przez urządzenie bankomatowe powinniśmy także powiadomić operatora bankomatu o zaistniałym zdarzeniu. Tabliczka z numerem kontaktowym do dostawcy z reguły znajduje się na ścianie urządzenia.

Czy mogę odzyskać kartę z bankomatu?

Jak najszybsze odzyskanie karty bankomatowej to pierwszy cel, jaki pojawia się nam w głowie po zdarzeniu, kiedy bankomat wciągnął kartę. W praktyce zazwyczaj wygląda to inaczej – po zastrzeżeniu karty bank będzie miał kilka dni na wydanie nowego plastiku i przesłanie go do nas drogą korespondencyjną. Niektóre banki w części oddziałów, np. BNP Paribas, wydają karty na miejscu w placówce, dzięki czemu możemy znacznie przyspieszyć proces wyrabiania nowej debetówki. Nasza stara karta bankomatowa wciągnięta przez bankomat zostanie z kolei zniszczona przez operatora. Po zastrzeżeniu nie można z niej korzystać. Stara karta jest całkowicie nieważna, więc jesteśmy w pełni bezpieczni.

Jestem na wyjeździe, potrzebuję karty na już!

Oczywiście sytuacje pochłonięcia karty bankomatowej zdarzają się także podczas wyjazdów. Tutaj sposób postępowania jest podobny – musimy jak najszybciej zastrzec kartę. Oczywiście od tego momentu będziemy musieli płacić w inny sposób. Dlatego dobrze jest mieć kilka kont osobistych, dzięki czemu mamy zawsze możliwość korzystania zamiennie z innego rachunku. Alternatywnie możemy także korzystać z płatności mobilnych (np. technologia NFC, BLIK).

Pamiętajmy, że nawet jeśli na drugim koncie nie mamy środków, możemy zlecić przelew natychmiastowy z naszego bazowego konta za pomocą bankowości internetowej.

Sprawdź swoje konto bankowe!

Dla swojego bezpieczeństwa po incydencie z „wchłoniętą” kartą powinniśmy sprawdzić stan środków na koncie bankowym, z którym była ona powiązana. Jeśli w historii transakcji zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, należy o tym niezwłocznie powiadomić bank.

Bankomat wciągnął kartę? Nie panikuj!

Jak widzisz, jest wiele sposobów wyjścia z sytuacji, kiedy bankomat wciągnął kartę. Wielość możliwości na rynku pozwala nam na kontynuowanie naszej podróży lub planu dnia bez konieczności wizyty w banku. Pamiętajmy tylko, że czynnością absolutnie priorytetową jest zastrzeżenie karty bankomatowej!


Ostatnio popularne na blogu:

promocja nest bank konto osobiste zwroty za płatności kartą lidl biedronka

Teraz więcej! Aż 600 zł po założeniu Nest Konta w Nest Banku + oszczędzaj na 7,1%!

Nest Bank, który w ostatnim czasie powrócił do oferowania premii pieniężnych po założeniu rachunku ma teraz jeszcze lepszą propozycję! Być może to próba pogodzenia Lidla i Biedronki, ponieważ ...
promocja citikonto citibank konto oszczędnościowe 7.1

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,2% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 1200 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank. To wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz z ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *