Blokada konta bankowego przez urząd skarbowy teraz jeszcze łatwiejsza!
Blokada konta bankowego przez urząd skarbowy może nastąpić zupełnie bez zapowiedzi. Fiskus ma prawo w uzasadnionych przypadkach zablokować nam dostęp do środków na rachunku bankowym nawet na trzy miesiące.
Kiedy możliwa jest blokada konta bankowego przez urząd skarbowy?
Fiskus może zablokować środki na rachunku bankowym jeśli będzie miał podejrzenia, że dane konto jest wykorzystywane do różnego rodzaju wyłudzeń skarbowych.
W ostatnich miesiącach metody analityczne urzędów skarbowych podległy znacznym zmianom. 30 kwietnia 2018r. weszły w życie przepisy o STIR (system teleinformatyczny do walki z oszustwami podatkowymi). STIR na bieżąco informuje urzędników o podejrzanych operacjach bankowych na naszych rachunkach. System analizuje przepływy środków na kontach i w wypadku wykrycia podejrzenia potencjalnego oszustwa, informację przekazuje do analityka. Weryfikuje on, czy blokada konta bankowego przez urząd skarbowy jest zasadna. Ostateczne postanowienie o zablokowaniu rachunku wydaje szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Jak działa algorytm STIR?
Typowanie podejrzanych rachunków jest w pełni zautomatyzowane za pomocą algorytmu. Analizuje on kryteria geograficzne, ekonomiczne, behawioralne oraz przedmiotowe. Dokładna zasada działania algorytmu nie jest jednak znana.
Na jaki czas fiskus może zablokować środki?
Teoretycznie blokada środków trwa tylko 72 godziny, jednak w praktyce urząd skarbowy może wydłużyć czas jej trwania nawet do 90 dni jeśli uzna, że kwota podejrzewanych nadużyć podatkowych przekracza 10 000 EUR.
Które rachunki podlegają ewentualnej blokadzie?
Blokada konta bankowego przez urząd skarbowy może wystąpić w przypadku rachunków, których jesteśmy zarówno właścicielem, jak i współwłaścicielem.
Czy od decyzji urzędu skarbowego można się odwołać?
Postanowienie o blokadzie środków na rachunku bankowym podlega zaskarżeniu. Odpowiedź na skargę musimy uzyskać najpóźniej w ciągu 30 dni od złożenia pisma. Tego typu sprawy będą więc z pewnością stanowiły kolejne już obciążenie dla sądów administracyjnych. Konieczność priorytetowego odpowiedzenia na skargi przez sąd spowoduje opóźnienie zwykłych spraw sądowych.
Co ważne, odwołanie od blokady konta bankowego nie wstrzymuje jej wykonania. W przypadku klientów firmowych oprócz blokady rachunku bankowego zostają oni także w zaistniałej sytuacji wykrycia podejrzanych transakcji wykreśleni z rejestru płatników VAT. W ten sposób straci nie tylko firma, ale także kontrahenci, którzy nie będą mogli odliczyć podatku VAT.
Zdaniem wielu prawników nowe przepisy mogą niekorzystnie wpłynąć na uczciwie działające przedsiębiorstwa, które przez przypadek dokonały transakcji z podejrzanymi firmami. To może skłonić przedsiębiorców do rozważań na temat przeniesienia działalności za granicę Polski.