Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? To proste!

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? To proste!

jak sprawdzić czy jestem w BIK
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK- to pytanie zadaje sobie wiele osób planujących wnioskować o kredyt lub kartę kredytową. Terminowość spłaty kredytów i pożyczek rejestrowana jest właśnie przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Historia kredytowa to jeden z podstawowych czynników mających znaczenie dla banku podczas wydawania decyzji kredytowej.

Skąd BIK ma informacje o naszych zobowiązaniach?

Biuro Informacji Kredytowej pozyskuje informacje na temat naszych zobowiązań kredytowych i finansowych od banków oraz firm pożyczkowych, które z bankami współpracują. Warto wspomnieć, że jako poręczyciel kredytu również trafiamy do baz BIK. Potencjalne opóźnienia w spłacie kredytu przez osobę, której poręczyliśmy kredyt, mogą wpływać także na nasz rating.

Pierwsze kroki – jak sprawdzić, czy jestem w BIK

Aby sprawdzić naszą historię w BIK należy zarejestrować się na stronie www.bik.pl i założyć konto. Biuro Informacji Kredytowej może w prosty sposób udzielić nam informacji na temat naszej historii zobowiązań kredytowych, historii zobowiązań finansowych oraz podać scoring, czyli naszą ocenę punktową sporządzoną przez BIK.

W celu aktywacji konta w BIK należy podać kilka szczegółowych informacji, tj. wysłać numer PESEL i numer dowodu osobistego, skan lub też zdjęcie dokumentu tożsamości oraz dane adresowe wraz z numerem telefonu. Następnie konieczne będzie także wykonanie przelewu aktywacyjnego w wysokości 1zł w celu dodatkowego potwierdzenia naszej tożsamości. Alternatywnie zamiast przelewu możemy także skorzystać z opcji wysłania listu poleconego. Ta metoda jest jednak dużo wolniejsza z oczywistych względów.

Biuro Informacji Kredytowej – czy korzystanie jest darmowe?

Korzystanie z usług Biura Informacji kredytowej jest bardzo proste. Każda osoba posiadająca konto w BIK może zamówić indywidualny raport BIK na swój temat zupełnie za darmo, raz na 6 miesięcy. Dokument ten nazywa się po wejściu przepisów RODO kopią danych (zamiast informacji ustawowej jak wcześniej).

Kiedy użytkownik zna już odpowiedź na pytanie „Jak sprawdzić, czy nie jestem w BIK?”, często decyduje się na wykupienie całego pakietu BIK, ważnego przez 12 miesięcy, zawierającego 12 raportów BIK, alerty BIK oraz wskaźnik BIK.

Alerty BIK – ważna funkcja systemu

Bardzo istotną funkcją systemu BIK są Alerty BIK. Umożliwia ona za odpowiednią opłatą otrzymanie informacji w postaci wiadomości SMS natychmiast po wpłynięciu do systemu informacji o wziętym kredycie na nasze nazwisko. Warunkiem jest oczywiście współpraca danego pożyczkodawcy z Biurem Informacji Kredytowej.

Dobra i zła historia kredytowa

Nasza historia kredytowa w BIK może być zarówno dobra, jak i zła. Nasze „czyste konto” w Biurze Informacji Kredytowej wcale nie musi być zaletą. Dobra historia kredytowa (czyli na przykład całkowicie spłacone zobowiązania z przeszłości) pozytywnie wpływa na nasz wizerunek w oczach banku. Niejednokrotnie zdarza się, że młode osoby mają problem z założeniem karty kredytowej pomimo wystarczających comiesięcznych dochodów. Dzieje się tak właśnie dlatego, że banki niechętnie udzielają jakichkolwiek opcji kredytowych dla osób z negatywną historią kredytową bądź właśnie dla osób z brakiem historii kredytowej. Dlatego teraz, kiedy już wiesz, jak sprawdzić, czy jesteś w BIK i masz świadomość, w jaki sposób ten rejestr działa, możesz działać świadomie. Warto czasem wziąć chociażby pralkę na raty, by w przyszłości otrzymać lepszą i tańszą opcję kredytową od banku.


Ostatnio popularne na blogu:

millennium konto firmowe - promocja rankomat 2

Ponad 3000 zł i darmowe konto firmowe Mój Biznes od Banku Millennium! Ostatnie dni promocji!

Bank Millennium ostro walczy o klientów firmowych - a my możemy na tym tylko skorzystać! Obecna edycja promocji jest wyjątkowa, ponieważ oprócz premii od Millennium zgarniemy bardzo łatwą ...
Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? To proste!

Znów dostępny! Zegarek Garmin o wartości 700 zł po założeniu karty kredytowej Citibank! Proste warunki!

Hit ostatnich miesięcy powrócił! Citibank oferuje po założeniu karty kredytowej zegarek Garmin Venu Sq o wartości 700 zł! Warunki są naprawdę banalne (wykonywanie płatności kartą)! Promocja posiada ograniczoną ...
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top

💥 OSTATNIE CHWILE 💥 REKORDOWE 1200 ZŁ W PROMOCJI CITIBANK!

X