Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? To proste!

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? To proste!

jak sprawdzić czy jestem w BIK
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK- to pytanie zadaje sobie wiele osób planujących wnioskować o kredyt lub kartę kredytową. Terminowość spłaty kredytów i pożyczek rejestrowana jest właśnie przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Historia kredytowa to jeden z podstawowych czynników mających znaczenie dla banku podczas wydawania decyzji kredytowej.

Skąd BIK ma informacje o naszych zobowiązaniach?

Biuro Informacji Kredytowej pozyskuje informacje na temat naszych zobowiązań kredytowych i finansowych od banków oraz firm pożyczkowych, które z bankami współpracują. Warto wspomnieć, że jako poręczyciel kredytu również trafiamy do baz BIK. Potencjalne opóźnienia w spłacie kredytu przez osobę, której poręczyliśmy kredyt, mogą wpływać także na nasz rating.

Pierwsze kroki – jak sprawdzić, czy jestem w BIK

Aby sprawdzić naszą historię w BIK należy zarejestrować się na stronie www.bik.pl i założyć konto. Biuro Informacji Kredytowej może w prosty sposób udzielić nam informacji na temat naszej historii zobowiązań kredytowych, historii zobowiązań finansowych oraz podać scoring, czyli naszą ocenę punktową sporządzoną przez BIK.

W celu aktywacji konta w BIK należy podać kilka szczegółowych informacji, tj. wysłać numer PESEL i numer dowodu osobistego, skan lub też zdjęcie dokumentu tożsamości oraz dane adresowe wraz z numerem telefonu. Następnie konieczne będzie także wykonanie przelewu aktywacyjnego w wysokości 1zł w celu dodatkowego potwierdzenia naszej tożsamości. Alternatywnie zamiast przelewu możemy także skorzystać z opcji wysłania listu poleconego. Ta metoda jest jednak dużo wolniejsza z oczywistych względów.

Biuro Informacji Kredytowej – czy korzystanie jest darmowe?

Korzystanie z usług Biura Informacji kredytowej jest bardzo proste. Każda osoba posiadająca konto w BIK może zamówić indywidualny raport BIK na swój temat zupełnie za darmo, raz na 6 miesięcy. Dokument ten nazywa się po wejściu przepisów RODO kopią danych (zamiast informacji ustawowej jak wcześniej).

Kiedy użytkownik zna już odpowiedź na pytanie „Jak sprawdzić, czy nie jestem w BIK?”, często decyduje się na wykupienie całego pakietu BIK, ważnego przez 12 miesięcy, zawierającego 12 raportów BIK, alerty BIK oraz wskaźnik BIK.

Alerty BIK – ważna funkcja systemu

Bardzo istotną funkcją systemu BIK są Alerty BIK. Umożliwia ona za odpowiednią opłatą otrzymanie informacji w postaci wiadomości SMS natychmiast po wpłynięciu do systemu informacji o wziętym kredycie na nasze nazwisko. Warunkiem jest oczywiście współpraca danego pożyczkodawcy z Biurem Informacji Kredytowej.

Dobra i zła historia kredytowa

Nasza historia kredytowa w BIK może być zarówno dobra, jak i zła. Nasze „czyste konto” w Biurze Informacji Kredytowej wcale nie musi być zaletą. Dobra historia kredytowa (czyli na przykład całkowicie spłacone zobowiązania z przeszłości) pozytywnie wpływa na nasz wizerunek w oczach banku. Niejednokrotnie zdarza się, że młode osoby mają problem z założeniem karty kredytowej pomimo wystarczających comiesięcznych dochodów. Dzieje się tak właśnie dlatego, że banki niechętnie udzielają jakichkolwiek opcji kredytowych dla osób z negatywną historią kredytową bądź właśnie dla osób z brakiem historii kredytowej. Dlatego teraz, kiedy już wiesz, jak sprawdzić, czy jesteś w BIK i masz świadomość, w jaki sposób ten rejestr działa, możesz działać świadomie. Warto czasem wziąć chociażby pralkę na raty, by w przyszłości otrzymać lepszą i tańszą opcję kredytową od banku.


Ostatnio popularne na blogu:

konto 360 200

200zł po założeniu Konta 360 i 2,7% na koncie oszczędnościowym!

200zł premii możemy zyskać w kolejnej edycji promocji Konta 360 w Millennium! Oferta bardzo prosta, do tego w banku, w którym sam mam konto od lat. Premię otrzymamy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
200 pekao

200zł za otwarcie Konta Przekorzystnego PEKAO!

Promocja Konta Przekorzystnego w poprzedniej edycji cieszyła się sporym zainteresowaniem. Zapewne nie inaczej będzie także tym razem! ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top