jak sprawdzić czy jestem w BIK
|

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? To proste!

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK- to pytanie zadaje sobie wiele osób planujących wnioskować o kredyt lub kartę kredytową. Terminowość spłaty kredytów i pożyczek rejestrowana jest właśnie przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Historia kredytowa to jeden z podstawowych czynników mających znaczenie dla banku podczas wydawania decyzji kredytowej.

Skąd BIK ma informacje o naszych zobowiązaniach?

Biuro Informacji Kredytowej pozyskuje informacje na temat naszych zobowiązań kredytowych i finansowych od banków oraz firm pożyczkowych, które z bankami współpracują. Warto wspomnieć, że jako poręczyciel kredytu również trafiamy do baz BIK. Potencjalne opóźnienia w spłacie kredytu przez osobę, której poręczyliśmy kredyt, mogą wpływać także na nasz rating.

Pierwsze kroki – jak sprawdzić, czy jestem w BIK

Aby sprawdzić naszą historię w BIK należy zarejestrować się na stronie www.bik.pl i założyć konto. Biuro Informacji Kredytowej może w prosty sposób udzielić nam informacji na temat naszej historii zobowiązań kredytowych, historii zobowiązań finansowych oraz podać scoring, czyli naszą ocenę punktową sporządzoną przez BIK.

W celu aktywacji konta w BIK należy podać kilka szczegółowych informacji, tj. wysłać numer PESEL i numer dowodu osobistego, skan lub też zdjęcie dokumentu tożsamości oraz dane adresowe wraz z numerem telefonu. Następnie konieczne będzie także wykonanie przelewu aktywacyjnego w wysokości 1zł w celu dodatkowego potwierdzenia naszej tożsamości. Alternatywnie zamiast przelewu możemy także skorzystać z opcji wysłania listu poleconego. Ta metoda jest jednak dużo wolniejsza z oczywistych względów.

Biuro Informacji Kredytowej – czy korzystanie jest darmowe?

Korzystanie z usług Biura Informacji kredytowej jest bardzo proste. Każda osoba posiadająca konto w BIK może zamówić indywidualny raport BIK na swój temat zupełnie za darmo, raz na 6 miesięcy. Dokument ten nazywa się po wejściu przepisów RODO kopią danych (zamiast informacji ustawowej jak wcześniej).

Kiedy użytkownik zna już odpowiedź na pytanie „Jak sprawdzić, czy nie jestem w BIK?”, często decyduje się na wykupienie całego pakietu BIK, ważnego przez 12 miesięcy, zawierającego 12 raportów BIK, alerty BIK oraz wskaźnik BIK.

Alerty BIK – ważna funkcja systemu

Bardzo istotną funkcją systemu BIK są Alerty BIK. Umożliwia ona za odpowiednią opłatą otrzymanie informacji w postaci wiadomości SMS natychmiast po wpłynięciu do systemu informacji o wziętym kredycie na nasze nazwisko. Warunkiem jest oczywiście współpraca danego pożyczkodawcy z Biurem Informacji Kredytowej.

Dobra i zła historia kredytowa

Nasza historia kredytowa w BIK może być zarówno dobra, jak i zła. Nasze „czyste konto” w Biurze Informacji Kredytowej wcale nie musi być zaletą. Dobra historia kredytowa (czyli na przykład całkowicie spłacone zobowiązania z przeszłości) pozytywnie wpływa na nasz wizerunek w oczach banku. Niejednokrotnie zdarza się, że młode osoby mają problem z założeniem karty kredytowej pomimo wystarczających comiesięcznych dochodów. Dzieje się tak właśnie dlatego, że banki niechętnie udzielają jakichkolwiek opcji kredytowych dla osób z negatywną historią kredytową bądź właśnie dla osób z brakiem historii kredytowej. Dlatego teraz, kiedy już wiesz, jak sprawdzić, czy jesteś w BIK i masz świadomość, w jaki sposób ten rejestr działa, możesz działać świadomie. Warto czasem wziąć chociażby pralkę na raty, by w przyszłości otrzymać lepszą i tańszą opcję kredytową od banku.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja karty kredytowej citibank 1200 serwujemy nagrody v2

Rekordowa oferta powraca! Aż 1200 zł po założeniu karty kredytowej Citibank Citi Simplicity + 700 zł po otwarciu DARMOWEGO konta osobistego!

Citibank powrócił ze swoją promocją karty kredytowej w nowej odsłonie. Premia wynosi tym razem 1200 zł i wypłacana jest w gotówce i w bonach – 600 zł w ...
mbank promocja konto dla dziecka 13 17 2024

Zyskaj 140 zł z całkowicie darmowym eKontem możliwości mBank dla osób w wieku 13-17 + 150 zł za polecenie rachunku!

mBank kojarzył mi się zawsze z rachunkiem, który jest jednym w pierwszych wyborów dla osób młodych, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę w bankowością. Nie bez powodu to właśnie ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *