Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Metody płatności w Polsce przy transakcjach internetowych – czy znasz je wszystkie?

Metody płatności w Polsce przy transakcjach internetowych – czy znasz je wszystkie?

metody płatności w Polsce
Oceń tego posta!
[Głosów: 2 Średnio: 4.5]

Zapewne znaczna część z nas robiła zakupy za pośrednictwem Internetu. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu możliwe jest kupno produktów bez wychodzenia z domu.

Jednak aby towar został nam dostarczony musimy oczywiście za niego zapłacić. Klienci w Polsce mają do dyspozycji wiele metod płatności, jednak nie zawsze wiedzą czym dana metoda się charakteryzuje.

Jakie są metody płatności w Polsce?

W ostatnim czasie bardzo często spotykaną metodą płatności jest szybki e-przelew, który stanowi ok. 80% ogółu płatności internetowych. Polega on na tym, że system przekierowuje kupującego ze strony sklepu bezpośrednio do banku. Klient musi się zalogować, a następnie potwierdzić płatność zwykle za pomocą kodu SMS. Nie musi uzupełniać dodatkowych pól, takich jak kwota przelewu, tytuł czy odbiorca. Jest to niewątpliwie duża zaleta, ponieważ zdarza się, że klient popełni błąd przy uzupełnianiu formularza, jeśli robi to samodzielnie, wpisując kolejne pola. Najbardziej popularnym systemem, który obsługuje szybki e-przelew jest portal przelewy24.pl

Coraz rzadziej spotykana jest płatność przy odbiorze. W takim wypadku klient nie wpłaca gotówki do odbiorcy aż do momentu otrzymania zamówienia. W chwili otrzymania towaru odbiorca może zapłacić gotówką lub ewentualnie kartą. Należy jednak liczyć się z tym, że kurier może mieć problem z wydaniem reszty, więc dobrym zwyczajem jest wcześniejsze przygotowanie odliczonej gotówki. Ta metoda płatności jest z pewnością odpowiednia dla osób, które z różnych powodów nie chcą płacić bezpośrednio przez internet lub sprawdzić towar przed odbiorem (część kurierów oferuje taką opcję). Płatność za pobraniem jest praktycznie zawsze kilka złotych drożna niż standardowy przelew, zwany „płatnością z góry”.

Coraz częściej sklepy internetowe umożliwiają zakupy na raty. Płatność za towar zostaje wtedy rozłożona w czasie. Umowę ratalną obecnie możemy podpisać nawet elektronicznie, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Metody płatności w Polsce umożliwiają również bezpośrednie płacenie kartą. Aby dokonać opłaty w ten sposób, klient musi wpisać numer karty, datę ważności oraz kod bezpieczeństwa karty nazywany CVV lub też CVC. Możliwe, że będzie również konieczne potwierdzenie za pomocą kodu SMS, jeśli używany jest system 3-D Secure. Co ciekawe, kartę można zapisać, dzięki czemu dokonując zakupów w przyszłości, klient jest zobligowany jedynie wybrać metodę płatności. Gdy system odnotuje, że karta jest już zapisana, płatność zostanie natychmiast zrealizowana. Osobiście nie polecam zapisywać jednak danych karty w jakimkolwiek systemie lub programie ze względów bezpieczeństwa.

Jakie metody płatności w Polsce będą dla nas najlepsze?

Każda opisana metoda płatności znajdzie swoich zwolenników. Wybór formy płatności może być uzależniony od sytuacji, w jakiej będziemy się aktualnie znajdować. Być może na moment, w którym będziemy składać zamówienie nie będziemy posiadać pieniędzy na koncie bankowym, dlatego wybierzemy płatność za pobraniem lub wolimy rozłożyć ją na raty, ponieważ nie jesteśmy w stanie zapłacić na chwilę obecną pełnej kwoty. Może się również zdarzyć sytuacja, że system szybki e-przelewów będzie miał przerwę w działaniu i będziemy musieli wybrać alternatywną formę zapłaty, np. BLIK. Wielość metod jest niewątpliwie zaletą. Warto biegle znać choć kilka sposobów płatności ze względu na swoją wygodę i elastyczność finansową.


Ostatnio popularne na blogu:

millennium konto firmowe - promocja rankomat 2

Ponad 3000 zł i darmowe konto firmowe Mój Biznes od Banku Millennium! Ostatnie dni promocji!

Bank Millennium ostro walczy o klientów firmowych - a my możemy na tym tylko skorzystać! Obecna edycja promocji jest wyjątkowa, ponieważ oprócz premii od Millennium zgarniemy bardzo łatwą ...
Metody płatności w Polsce przy transakcjach internetowych – czy znasz je wszystkie?

Znów dostępny! Zegarek Garmin o wartości 700 zł po założeniu karty kredytowej Citibank! Proste warunki!

Hit ostatnich miesięcy powrócił! Citibank oferuje po założeniu karty kredytowej zegarek Garmin Venu Sq o wartości 700 zł! Warunki są naprawdę banalne (wykonywanie płatności kartą)! Promocja posiada ograniczoną ...
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

One thought on “Metody płatności w Polsce przy transakcjach internetowych – czy znasz je wszystkie?

Dodaj komentarz

Top

💥 OSTATNIE CHWILE 💥 REKORDOWE 1200 ZŁ W PROMOCJI CITIBANK!

X